Вести

Вујовић: Нема дозволе пре процене утицаја на животну средину

Министарка заштите животне средине Ирена Вујовић изјавила је да борба за радна места и бољи стандард грађана неће ићи на штету очувања животне средине.

Вујовић је рекла да ће процена утицаја експлоатације литијума на животну средину бити транспарентна, а да свака компанија која послује код нас мора да поштује законе наше земље.

Вујовић и министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић обишли су Обедску бару, један од најзачајнијих и најстаријих биодиверзитета у нашој земљи.

"Обедска бара је нешто о чему бринемо целе године и трудићемо се да у наредном периоду одвојимо и више новца за очување и унапређење њеног биодиверзитета. Веома је важно да млади људи подигну свест о заштити животне средине", рекла је Вујовић.

"Ни специјални резервати не могу без помоћи и у плану је изградња нових објеката и научно-истраживачког центра како би се што више грађана, али и страних туриста, упознало са богатством које имамо", наглашава Вујовић.

Kада је реч о пројекту "Рио Тинта" за експлоатацију литијума у Србији, Вујовић је истакла да нико неће добити дозволу пре процене утицаја на животну средину.

"Kада процена буде завршена, она ће бити транспарентна и доступна јавности. И струка и појединци моћи ће да изнесу мишљење и дају сугестије, а свака компанија која послује мора да поштује законе наше земље", нагласила је Вујовић.

Уз борбу за нова радна места и бољи стандард грађана, мора да се води рачуна и о очувању животне средине.

Вујовић је најавила да ће брод-лабораторија "Аргус", који смо добили уз помоћ немачке владе, узимати узорке из Дунава и Саве на територији Београда и анализирати квалитет воде.

"Тај брод се користи и као истраживачки центар, а користе га и студенти на пракси због чега је његов значај велики", рекла је Вујовић.

Kада је реч о локацији Бара Реве, где је било предвиђено одлагање грађевинског отпада, Вујовић је указала да та бара није заштићена, да Министарство није учествовало у одабиру локације и да је то на локалним самоуправама.

"Мора се наћи локација за одлагање грађевинског отпада. Не смемо да дозволимо дивље депоније и да они који остављају отпад на местима где то није дозвољено остану некажњени", рекла је Вујовић.

Вујовић је рекла и да се ради на решавању такозваног историјског отпада односно отпада који није адекватно складиштен, а налази се у фабрикама у стечају и сличним објектима

"Први пут Србија се бори да реши вишедеценијске проблеме на начин који је једино прихватљив", рекла је Вујовић

Навела је да је Министарство акценат ставило на смањење аерозагађења, које је вишедеценијски проблем.

"Kада говоримо о аерозагађењу, ми смо јасно дали до знања да крећемо у борбу и већ ћемо на почетку следеће грејне сезоне видети резултате конкурса о замени котларница у 54 локалне самоуправе", рекла је Вујовић.

 

 

Извор: Танјуг/РТС 1